2 Ağustos 2015 Pazar

Locke Lamora'nın Yalanları-Scott Lynch


Herkese merhaba. :) Yeni bir kitap yorumuyla karşınızdayım. Zaman Çarkı'na başlarsam yeni seri okumam dememin üstüne 3. serime de başlamış oldum. Kitaplıkta öyle güzel duruyordu ki başlamadan duramadım. Tabi çokta merak ettiğim bir seriydi, iyi ki başlamışım. Locke Lamora'nın Yalanları, Centilmen Piç serisinin birinci kitabı. Peki nedir bu Centilmen Piçler? Hayatlarını hırsızlık yaparak sürdüren bir grubun adı. Hırsızlık konusu cidden çok hoşuma gidiyor benim. Başıma gelmesini istemem ama kitaplarda, dizilerde, filmlerde bu tür bir konuyla karşılaşınca mutlu oluyorum. Niyeyse hırsız olduğu zaman eğlence olacak gibi bir kanıya varmışım ben. Locke Lamora'nın Yalanları'nda da eğlence tavan yapmış durumda. Diğer kitaplara oranla argo daha ön planda. Scott Lynch'in dili de o kadar güzel ki ikisi birleşince eğlenceli bir kitap ortaya  çıkmış.
Kitabın konusundan aşırı bir biçimde bahsetmeyeceğim çünkü çoğunuz biliyorsunuzdur, bilmeseniz bile hırsızlıktan ötesini anlattığım zaman okuma zevkiniz kaçar. O yüzden biraz ana karakterimiz olan Locke Lamora'dan bahsedeceğim. Şuana kadar okuduğum kitaplarda Lamora kadar yalancı bir insan göremedim. Öyle yalanlar söylüyor ki okuyucu bile bazen doğru mu yoksa yalan mı söylediğini ayırt edemiyor. Ayrıca Lamora öyle sıradan bir hırsızda değil. Gerçekten çok fazla eğitim almış, o eğitimlerin vermiş olduğu avantajla da istediği kılığa bürünebiliyor. Bir gün dilenci öbür gün  ticaret adamı olabiliyor. Tabi bunları tek başına gerçekleştirmiyor. Çok güzel bir çetesi de var.
Kitap gerçekten insanı şaşırtıyor. Şu olay kesin şöyle olur diyorsunuz ama tam tersi çıkıyor. O yönü çok hoşuma gitti. Özellikle de yazarın tasvirleri çok hoşuma gitti. Karakterleri, şehri öyle güzel anlatıyor ki hepsi gözünüzün önünde canlanıyor. Yemek tasvirlerini de ayrıca beğendim. Sadece George Martin'nin yemekler üzerine bu kadar güzel tasvir yapabileceğini zannederdim ama Scott Lynch'de en az onun kadar güzel yapabildiğini bu kitapta gösterdi.
Kitap 582 sayfa ama o kadar akıcı ve güzel ki kısa sürede bitirebilir herkes. Ben 3 günde bitirdim. Bu sıcaklarda anca bu kadar okuyabildim.
Bu arada Neil Gaiman'ın iki kitabını daha bitirdim ama onların yorumu gelmeyecek. Bu sıcaklarda bilgisayarın  başına geçip yorum yazmak çok zor geliyor. O yüzden bundan sonra bazı kitaplarımı Instagram hesabım üzerinden yorumlayacağım. Yorumunu girmeyi çok istediğim kitapları ise buradan yorumlayacağım. Instagram hesabıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim. İyi günler. :)

12 yorum:

 1. Böyle düzenli ve istekli bir şekilde kitap okuyor olman çok güzel. Gerçi tercihlerimiz uyuşmuyor; ama olsun kitap kitaptır:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. :) Siz daha çok edebi olarak ağırlığını ortaya koyan kitaplar okuyorsunuz anladığım kadarıyla. Aslında bende okumaya başladığım ilk zamanlar o türe daha önem verirdim ama şuan fantastik kitaplara daha bir önem veriyorum. Bu aralar o türe dönmeye karar verdim aslında. İkisini bir arada götürürsem daha iyi olur sanki.

   Sil
  2. Alışkanlık benimki. Farklı türlere yönelsem çok iyi olacak aslında. Buradan fikir edinirim başlangıç için:)

   Sil
  3. Beğenmezseniz bu türü hemen geri dönebilirsiniz o yüzden denememek için bir neden yok. :) Bu ay ki kitap alışverişimde Diriliş'i almaya karar verdim. Önerdiğiniz bir yayın evi var mı?

   Sil
  4. Ne desem yalan olur:) Benim sık gittiğim bir sahaf vardı klasikleri hep oradan alırdım ve şanslıydım genelde en eski basımlarına ulaşıyordum. O yayın evleri muhtemelen tarih olmuştur şimdi. Biraz şansına kaldı o durum. İnşallah iyi bir çeviriye rastlarsın :)

   Sil
 2. Bu kitabı ben de çok merak ediyorum ya bir türlü okuyamadım. Bu arada seni tagledim :D http://kronikokur.blogspot.com.tr/2015/08/mid-year-book-freakout-2015-edition.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Hemen yapacağım . :)

   Sil
 3. Merak ediyorum bende bu kitabı çok tavsiye eden oldu daha okuyamadım ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir kitap. En kısa zamanda okursunuz umarım. :)

   Sil
 4. Even so, Perfect Biotics
  lactis, that could be several Perfect Biotics, may perhaps be genuinely extremely theraputic by yourself
  energy, decreasing cholesterol exclusively implicit expanse those that take diabetes. A different numerous
  Lactobacillus may straight away guide unwanted weight reducing, however even so the notion is often certainly not probably the majority of obviously product additionally
  in your house created created for unwanted weight reducing. All the same, probiotics typically have been associated with amazing digestive function involving food
  procedure physical fitness and health while your personal rest for many of us important ab health conditions, consequently basically in relation to virtually almost all collection must Probiotic America may help a minimum of for most
  think about.

  YanıtlaSil
 5. Bazı hırsızlar vardır toplumun iliğini kurutur tüy bitmemiş yetimin hakkından yer. Bazıları da vardır ki efsanelerde yaşar. İstemsizce seversiniz onları bağrınıza basarsınız. Kökeni Robin Hood'a dayanan bu hırsızların belki hepsi fakire para ayıracak kadar da melek değildir ama en azından onun olmayan malına el uzatmayacak kadar da yüce ruhludur. Locke Lamora da böyle işte. Kusursuz bir anarşist, fantastik alemin Arsen Lupen'i...

  http://kanvekuller.blogspot.com.tr/2016/02/zubuk-robin-hood-arsen-lupen-locke.html

  YanıtlaSil